Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820019312 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Do22 Series |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Voltage | 24AC |
| Electrical interface | ISO 6952, form B |
| Manual override | latching |
| Output connection | G 1/8" |
| Nominal flow Qn | l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ventilation connection | M5 |
| Inlet connection | G 1/8" |
| Operating pressure max. | 7 bar |
| Operating pressure min. | 0 bar |
| Operating voltage V AC 50 Hz | 24 V |
| SAP short text | DO22-3/2NC-G018-024AC |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
