Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820024085 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Is12 Series |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Electrical interface | ISO 4400, Form A |
| Manual override | non-latching |
| Output connection | Base plate ISO 5599-?1 |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ventilation connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Inlet connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | 2.2 bar |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| SAP short text | DIR.-CONTROL VALVE /2 ISO1 24VCC 2.7W |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
