Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820025327 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Is12 Series |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| Electrical interface | M12 |
| Manual override | latching |
| Output connection | Base plate ISO 5599-?1 |
| Nominal flow Qn | 2500 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Exhaust connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Inlet connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | 2 bar |
| SAP short text | DIR.-CONTROL VALVE ISO2 ELEC DVV3 24V-DC |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
