Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820048002 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Do16 Series |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Voltage | 24DC |
| Electrical interface | ISO 15217, Form C |
| Manual override | non-latching |
| Nominal flow rate Qn | l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | 0 bar |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| SAP short text | DO16-?3/2NC-?IS15-024DC-MOI |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
