Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820058651 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Tc15 Series |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Voltage | 24DC |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| Electrical interface | ISO 15217, Form C |
| Manual override | non-latching |
| Connection Output | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1500 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Exhaust connection | G 1/4 |
| Inlet connection | G 1/4 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | -0.9 bar |
| SAP short text | TC15-?5/2XX-?DO-024DC-E-FORM_C-SGL |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
