Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5610141530 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Ed05 Series |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| Electrical interface | ISO 15217, Form C |
| Output connection | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1000 l/min |
| Ambient temperature max. | 70 °C |
| Ambient temperature min. | 0 °C |
| Ventilation connection | G 1/4 |
| Inlet connection | G 1/4 |
| Operating pressure max. | 11 bar |
| Operating pressure min. | 0 bar |
| SAP short text | ED05-?000-100-010-2DICA |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
