Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5633010000 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Series 563 |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Nenndurchfluss Qn | 1350 l/min |
| Umgebungstemperatur max. | 50 °C |
| Umgebungstemperatur min. | 20 °C |
| Anschluss Eingang | G 1/4 |
| Betriebsdruck max. | 10 bar |
| Betriebsdruck min. | 3.5 bar |
| Elektrische Schnittstelle | Form B Industrie |
| Handhilfsbetätigung | rastend |
| SAP-Kurztext | V563-3/2NC-SRNO_COIL |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
