Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5634410100 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Cd07 Series |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Connection output | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Ambient temperature min. | -25 °C |
| Exhaust connection | G 1/4 |
| Inlet connection | G 1/4 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | -0.95 bar |
| SAP short text | CD07-?3/2NC-?SR-R-G014-G014-S |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
