Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5772075270 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Cd07 Series |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Voltage | 110AC |
| Anschluss Ausgang | G 1/4 |
| Nenndurchfluss Qn | 1400 l/min |
| Umgebungstemperatur max. | 50 °C |
| Umgebungstemperatur min. | 25 °C |
| Anschluss Entlueftung | G 1/4 |
| Anschluss Eingang | G 1/4 |
| Betriebsdruck max. | 10 bar |
| Betriebsdruck min. | 3 bar |
| Elektrische Schnittstelle | EN 175301-803, Form A |
| Handhilfsbetätigung | rastend |
| Betriebsspannung V AC 50 Hz | 110 V |
| Betriebsspannung V AC 60Hz | 110 V |
| SAP-Kurztext | CD07-3/2NC-SR110ACIG014 |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
