Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5790620620 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Series 579 |
| Valve Configuration | 3/2 |
| Voltage | 24DC |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| Electrical interface | ISO 15217, Form C |
| Output connection | Ø 8x1 |
| Nominal flow Qn | 600 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -15 °C |
| Connection input | Ø 8x1 |
| Operating pressure max. | 8 bar |
| Operating pressure min. | 0.5 bar |
| SAP short text | V579-3/2NO-DA08-024DC-04-RV1-EXT-LED |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
