Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5811263130 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Series 581 |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Voltage | 24DC |
| Electrical interface | ISO 15217, Form C |
| Manual override | non-latching |
| Output connection | Base plate ISO 5599-?1 |
| Nominal flow Qn | 1400 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Ventilation connection | Base plate ISO 5599-?1 |
| Inlet connection | Base plate ISO 5599-?1 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | -0.95 bar |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| SAP short text | V581-?5/2DS-024DC-I1-2P15-LUA-PP-X-S-T1 |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
