Burkert 6013 2/2-Way Solenoid Valve – Stainless Steel – G1/4" – 230V AC – 6013-A02,0FFVAGM82-5-230/50-08
Description
Burkert 6013 2/2-Way Solenoid Valve – 230V AC – 6013-A02,0FFVAGM82-5-230/50-08 is a genuine Bürkert component, ideal for maintenance, replacement and new installations. Designed for reliable performance in demanding industrial and process environments.
Key features
  • Genuine Bürkert component for industrial fluid control
  • Suitable for automation, process and OEM maintenance
  • Designed for dependable operation and long service life
  • Specification details listed below
Properties
CE mark Yes
Seat seal material category Elastomers
Seat seal material FKM (fluoro rubber)
Sealing to the outside Material FKM (fluorinated rubber)
Nominal pressure min 0 bar
Nominal pressure max (gas) 25 bar
Nominal pressure max (Liquid) 25 bar
Temperature ambient min -10 °C
Temperature ambient max 55 °C
Temperature medium min -10 °C
Temperature medium max 100 °C
Main valve nominal size 1 (P) (mm) 2 mm
Main valve nominal size 1 (inch) 5/64 inch
Line connection 2 type Internal thread
Line connection 2 Thread type G
Line connection 2 Thread designation 1/4
Voltage min / nominal voltage 230 V
Voltage max / Rated voltage 230 V
AC voltage Yes
DC voltage No
Voltage Frequency 50 Hz
Coil size 32 mm
Main valve material in contact with the medium Stainless steel
How it works A - closed in rest position - pressure port 1 (P/NC)
Nominal power 8 W