Burkert 6213 2/2-Way Solenoid Valve – Stainless Steel – 1 inch" – 230V AC – 6213-EV-A25,0FFVAGM86-K-230/50
Description
Burkert 6213 2/2-Way Solenoid Valve – 230V AC – 6213-EV-A25,0FFVAGM86-K-230/50 is a genuine Bürkert component, ideal for maintenance, replacement and new installations. Designed for reliable performance in demanding industrial and process environments.
Key features
  • Genuine Bürkert component for industrial fluid control
  • Suitable for automation, process and OEM maintenance
  • Designed for dependable operation and long service life
  • Specification details listed below
Properties
CE mark Yes
Seat seal material category Elastomers
Seat seal material FKM (fluoro rubber)
Sealing to the outside material FKM (fluororubber)
Pilot control seal material FKM (fluororubber)
Nominal pressure min 0 bar
Nominal pressure max (Liquid) 10 bar
Nominal pressure (DIN EN 1333) PN 10
Temperature ambient min 0 °C
Temperature ambient max 55 °C
Temperature medium min 0 °C
Temperature medium max 120 °C
Main valve nominal diameter 1 (P) (mm) 25 mm
Main valve nominal diameter 1 (inch) 1 inch
Line connection 2 type Internal thread
Line connection 2 thread type G
Line connection 2 thread name 1
Voltage min / nominal voltage 230 V
Voltage max / nominal voltage 230 V
AC voltage Yes
DC voltage No
Voltage frequency 50 Hz
Coil size 42 mm
Pilot control material in contact with the medium PA (polyamide)
Main valve material in contact with the medium Stainless steel
Valve seat material Stainless steel
How it works A - closed in rest position - pressure port 1 (P/NC)
Nominal power 16 W