Description
Genuine Aventics pneumatic cylinder.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 7472408208 |
| Product Type | Pneumatic Cylinder |
| Series | Series C12 |
| Damping | pneumatic |
| compressed air connection | G 3/4 |
| stroke | 50 mm |
| piston diameter | 160 mm |
| Piston rod thread | M36x2 |
| Ambient temperature max. | 80 °C |
| Ambient temperature min. | -20 °C |
| Operating principle | double-acting |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | 2 bar |
| SAP short text | C12PNF D160 H50 422 311 00 2 2 |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
