Description
Specifications:
| Outer Diameter | 93.8 mm (3.69 inch) |
| Thread Size | 1-14 UN |
| Length | 153.4 mm (6.04 inch) |
| Gasket OD | 69.3 mm (2.73 inch) |
| Gasket ID | 61.3 mm (2.41 inch) |
| Efficiency 50% | 25 micron |
| Efficiency Test Std | SAE J1985 |
| Emulsified H2O Efficiency | 95.00 Percent |
| Collapse Burst | 4.1 bar (59 psi) |
| Type | Water Separator |
| Style | Spin-On |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
