Description
High-performance DT Hydraulic Cartridges utilize Donaldson Synteq™ media technology which extends filter life, allows a higher initial cleanliness, and provides superior hydraulic system protection.
• DT hydraulic filters help protect equipment, reduce maintenance cost and increase equipment uptime ? which has a direct impact on your bottom line.
• DT filters offer the best available chemical resistance for hydraulic applications.
• A high dirt holding capacity provides longer filter life ? for extended filter change intervals, reducing time and expense for servicing equipment
• Fluorocarbon seals are standard on all Donaldson DT filters.
• DT hydraulic filters help protect equipment, reduce maintenance cost and increase equipment uptime ? which has a direct impact on your bottom line.
• DT filters offer the best available chemical resistance for hydraulic applications.
• A high dirt holding capacity provides longer filter life ? for extended filter change intervals, reducing time and expense for servicing equipment
• Fluorocarbon seals are standard on all Donaldson DT filters.
Specifications:
| Seal Material | Viton |
| Outer Diameter | 69.8 mm (2.75 inch) |
| Inner Diameter | 34 mm (1.34 inch) |
| Overall Length | 355.1 mm (13.98 inch) |
| Efficiency Beta 1000 | 12 micron |
| Collapse Burst | 207 bar (3002 psi) |
| Style | Cartridge |
| Brand | DT High-Performance |
| Media Type | Synthetic |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
