Description
High-performance DT Hydraulic Cartridges utilize Donaldson Synteq™ media technology which extends filter life, allows a higher initial cleanliness, and provides superior hydraulic system protection.
• DT hydraulic filters help protect equipment, reduce maintenance cost and increase equipment uptime ? which has a direct impact on your bottom line.
• DT filters offer the best available chemical resistance for hydraulic applications.
• A high dirt holding capacity provides longer filter life ? for extended filter change intervals, reducing time and expense for servicing equipment
• Fluorocarbon seals are standard on all Donaldson DT filters.
• DT hydraulic filters help protect equipment, reduce maintenance cost and increase equipment uptime ? which has a direct impact on your bottom line.
• DT filters offer the best available chemical resistance for hydraulic applications.
• A high dirt holding capacity provides longer filter life ? for extended filter change intervals, reducing time and expense for servicing equipment
• Fluorocarbon seals are standard on all Donaldson DT filters.
Specifications:
| Outer Diameter | 113.9 mm (4.48 inch) |
| Inner Diameter | 68.6 mm (2.70 inch) |
| Length | 333 mm (13.11 inch) |
| Gasket ID | 66 mm (2.60 inch) |
| Efficiency Beta 1000 | 5 micron |
| Bypass Valve | Yes |
| Bypass Valve Setting LR | 3.5 bar (51 psi) |
| Collapse Burst | 20 bar (290 psi) |
| Media Brand | DT High-Performance |
| Media Type | Synthetic |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
