Description
• High-performance Hydraulic Cartridges utilize Donaldson media technology which undergoes stringent design and testing which sets the standard in filtration performance.
• Donaldson Media Formulations provide superior hydraulic system protection.
• Donaldson offers the largest selection of replacement hydraulic cartridges for greater contamination control.
• A variety of WilFit cartridges which meet and/or exceed OEM specifications.
• Donaldson Media Formulations provide superior hydraulic system protection.
• Donaldson offers the largest selection of replacement hydraulic cartridges for greater contamination control.
• A variety of WilFit cartridges which meet and/or exceed OEM specifications.
Specifications:
| Outer Diameter | 173.8 mm (6.84 inch) |
| Inner Diameter | 107.3 mm (4.22 inch) |
| Length | 225.6 mm (8.88 inch) |
| Gasket OD | 152.4 mm (6.00 inch) |
| Gasket ID | 107.4 mm (4.23 inch) |
| Overall Length | 228.6 mm (9.00 inch) |
| Efficiency Beta 200 | 18 micron |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Collapse Burst | 10 bar (145 psi) |
| Style | Cartridge |
| Media Type | Synthetic |
| Primary Application | CATERPILLAR 2492337 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
