Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 7214-B-XL-MP |
| ID - Inner Diameter | 70mm |
| OD - Outer Diameter | 125mm |
| Width | 24mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 71000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 58000 N |
| Limiting speed [n G] | 9400 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 1.12 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
