Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | N210-E-XL-TVP2 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 50mm |
| OD - Outer Diameter | 90mm |
| Width | 20mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 75000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 69000 N |
| Limiting speed for grease lubrication [n G Grease] | 9500 1/min |
| Limiting speed for oil lubrication [n G Oil] | 11100 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.473 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
