Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | N306-E-XL-TVP2 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 30mm |
| OD - Outer Diameter | 72mm |
| Width | 19mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 61000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 48000 N |
| Limiting speed for grease lubrication [n G Grease] | 12100 1/min |
| Limiting speed for oil lubrication [n G Oil] | 14200 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.374 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
