Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | N309-E-XL-TVP2-C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 45mm |
| OD - Outer Diameter | 100mm |
| Width | 25mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 116000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 99000 N |
| Limiting speed for grease lubrication [n G Grease] | 8300 1/min |
| Limiting speed for oil lubrication [n G Oil] | 9800 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.786 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
