Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | NJ212-E-XL-TVP2 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 60mm |
| OD - Outer Diameter | 110mm |
| Width | 22mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 112000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 103000 N |
| Limiting speed [n G] | 8900 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.842 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
