Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 6011-2RSR-C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 55mm |
| OD - Outer Diameter | 90mm |
| Width | 18mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 30000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 21200 N |
| Limiting speed [n G] | 4050 1/min |
| Seals / Shields | 2 Rubber Seals |
| Weight (kg) | 0.387 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
