Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 22206-E1-XL-K |
| ID - Inner Diameter | 30mm |
| OD - Outer Diameter | 62mm |
| Width | 20mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 64000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 57000 N |
| Limiting speed [n G] | 12500 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (kg) | 0.261 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
