Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 22222-E1-XL-C4 |
| ID - Inner Diameter | 110mm |
| OD - Outer Diameter | 200mm |
| Width | 53mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 550000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 600000 N |
| Limiting speed [n G] | 4100 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (kg) | 7.04 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
