Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 24056-BE-XL-C3 |
| ID - Inner Diameter | 280mm |
| OD - Outer Diameter | 420mm |
| Width | 140mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 2290000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 3950000 N |
| Limiting speed [n G] | 1420 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (kg) | 67.21 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
