Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 29424-E1-XL |
| ID - Inner Diameter | 120mm |
| OD - Outer Diameter | 250mm |
| Width | 78mm |
| Basic static load rating, axial [C 0a] | 3700000 N |
| Limiting speed [n G] | 2800 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (kg) | 16.3 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
