Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | NUTR50110-A |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 50mm |
| OD - Outer Diameter | 110mm |
| Width | 32mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r w] | 77000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r w] | 127000 N |
| Speed on permanent grease lubrication [n D G] | 1300 1/min |
| Seals / Shields | Sealed |
| Crowned / Parallel | Crowned |
| Weight (kg) | 1.69 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
