Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | SL014832-A |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 160mm |
| OD - Outer Diameter | 200mm |
| Width | 40mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 237000 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 560000 N |
| Limiting speed [n G] | 1800 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 3.1 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
