Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RAT15-XL |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 15mm |
| Width | 58.7mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 9800 N |
| Flange Height | 81mm |
| Total Height | 24mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 9800 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 4750 N |
| Load carrying capacity (housing) [C 0r G] | 2700 N |
| Load carrying capacity (housing) [C g] | 2700 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Eccentric Collar - Extended Inner Ring |
| Weight (kg) | 0.19 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
