Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RATR20-XL |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 20mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 13600 N |
| Flange Height | 90mm |
| Total Height | 25.5mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 13600 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 6600 N |
| Load carrying capacity (housing) [C 0r G] | 3200 N |
| Load carrying capacity (housing) [C g] | 3200 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Eccentric Collar - Extended Inner Ring |
| Weight (kg) | 0.28 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
