Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RAY35-XL |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 35mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 25500 N |
| Flange Height | 122mm |
| Total Height | 28mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 25500 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 15300 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Set Screw |
| Weight (kg) | 0.78 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
