Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RCJ25-XL-N |
| Material | Cast Iron/Steel |
| ID - Inner Diameter | 25mm |
| Width | 95mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 14900 N |
| Total Height | 46mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 14900 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 7800 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Eccentric Collar - Extended Inner Ring |
| Weight (kg) | 0.87 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
