Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | RCJTY20-XL-N |
| Material | Cast Iron/Steel |
| ID - Inner Diameter | 20mm |
| Width | 61mm |
| Basic dynamic load rating, radial | 13600 N |
| Flange Height | 112mm |
| Total Height | 37.3mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 13600 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 6600 N |
| Seals / Shields | Sealed |
| Locking Method | Set Screw |
| Weight (kg) | 0.49 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
