Description
Specifications:
| Brand | INA |
| MPN | GE35-DO-2RS |
| Material | Steel/Steel |
| ID - Inner Diameter | 35mm |
| OD - Outer Diameter | 55mm |
| BW - Width Of Ball | 25mm |
| HW - Width Of Outer | 20mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 92900 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 357000 N |
| Liner | None |
| Seals / Shields | 2 Rubber Seals |
| Retention | Chamfered |
| Weight (kg) | 0.22 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
