Description
Genuine Aventics pneumatic cylinder.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | R402000243 |
| Product Type | Pneumatic Cylinder |
| Series | Gpc St Series |
| Dämpfung | hydraulisch |
| Druckluftanschluss | M5 |
| Hub | 35 mm |
| Kolbendurchmesser | 12 mm |
| Umgebungstemperatur max. | 65 °C |
| Umgebungstemperatur min. | 0 °C |
| Wirkprinzip | doppeltwirkend |
| Betriebsdruck max. | 8 bar |
| Betriebsdruck min. | 2 bar |
| SAP-Kurztext | GPC-DA0120035STBB |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
