Description
Genuine Aventics pneumatic silencer.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | R412010248 |
| Product Type | Pneumatic Silencer |
| Series | Series Si1 |
| Compressed air connection | G 3/4 |
| Nominal flow rate Qn | 5800 l/min |
| Ambient temperature max. | 150 °C |
| Ambient temperature min. | -10 °C |
| Operating pressure max. | 15 bar |
| Operating pressure min. | 0 bar |
| SAP short text | SOUND ABSORBER G3/4 WITH BURST PROTECTION |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
