Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | R412013342 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Cd12 Series |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Voltage | 230AC |
| Connection output | M22x1.5 |
| Nominal flow rate Qn | 4100 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -15 °C |
| Ventilation connection | M22x1.5 |
| Connection input | M22x1.5 |
| Operating pressure max. | 10 bar |
| Operating pressure min. | 2 bar |
| Electrical interface | EN 175301-?803, Form A |
| Operating voltage V AC 50 Hz | 230 V |
| Operating voltage V AC 60Hz | 230 V |
| SAP short text | CD12-5/2XX-SR-230AC-I-M022-M022-EN175301 |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
