Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NJ 207 ECP |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 35mm |
| OD - Outer Diameter | 72mm |
| Width | 17mm |
| Limiting Speed | 12,000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 56 kN |
| Basic static load rating | 48 kN |
| Reference speed | 11,000 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.308 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
