Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NJ 209 ECP/C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 45mm |
| OD - Outer Diameter | 85mm |
| Width | 19mm |
| Limiting Speed | 9,500 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 69.5 kN |
| Basic static load rating | 64 kN |
| Reference speed | 9,000 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.445 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
