Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | NU 234 ECML/C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 170mm |
| OD - Outer Diameter | 310mm |
| Width | 52mm |
| Limiting Speed | 3,800 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 695 kN |
| Basic static load rating | 815 kN |
| Reference speed | 2,200 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 19 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
