Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 6009-2RS1/C3 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 45mm |
| OD - Outer Diameter | 75mm |
| Width | 16mm |
| Limiting Speed | 5,600 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 22.1 kN |
| Basic static load rating | 14.6 kN |
| Seals / Shields | 2 Rubber Seals |
| Weight (kg) | 0.246 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
