Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 6311-2Z |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 55mm |
| OD - Outer Diameter | 120mm |
| Width | 29mm |
| Limiting Speed | 6,300 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 74.1 kN |
| Basic static load rating | 45 kN |
| Reference speed | 12,000 r/min |
| Seals / Shields | 2 Metal Shields |
| Weight (kg) | 1.43 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
