Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 2317 KM/C3 |
| ID - Inner Diameter | 85mm |
| OD - Outer Diameter | 180mm |
| Width | 60mm |
| Limiting Speed | 4,800 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 140 kN |
| Basic static load rating | 51 kN |
| Reference speed | 6,700 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (kg) | 12.1 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
