Description
Specifications:
| Brand | SKF |
| MPN | 21313 EK/C3 |
| ID - Inner Diameter | 65mm |
| OD - Outer Diameter | 140mm |
| Width | 3mm |
| Limiting Speed | 6,000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 243 kN |
| Basic static load rating | 270 kN |
| Reference speed | 4,300 r/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (kg) | 1.93 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
