Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 820228102 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Is12 Series |
| Valve Configuration | 5/3 |
| Anschluss Ausgang | Grundplatte ISO 5599-1 |
| Nenndurchfluss Qn | 1700 l/min |
| Umgebungstemperatur max. | 80 °C |
| Umgebungstemperatur min. | 0 °C |
| Anschluss Entlueftung | Grundplatte ISO 5599-1 |
| Anschluss Eingang | Grundplatte ISO 5599-1 |
| Betriebsdruck max. | 10 bar |
| Betriebsdruck min. | 0.9 bar |
| SAP-Kurztext | DISTRIBUTEUR DIST ISO2 PN 5/3CO |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
