Description
Genuine Aventics pneumatic valve.
| Manufacturer | Aventics |
| MPN | 5725560220 |
| Product Type | Pneumatic Valve |
| Series | Cd12 Series |
| Valve Configuration | 5/2 |
| Voltage | 24DC |
| Connection output | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 4100 l/min |
| Ambient temperature max. | 50 °C |
| Ambient temperature min. | -25 °C |
| Exhaust connection | G 1/2 |
| Inlet connection | G 1/2 |
| Max. operating pressure | 16 bar |
| Operating pressure min. | -0.95 bar |
| Operating voltage V DC | 24 V |
| Electrical interface | EN 175301-?803, form A |
| Manual override | latching |
| SAP short text | CD12-?5/2XX-?DO-024DC-E-G012-G012-EN175301 |
For technical assistance, equivalents, or bulk enquiries, contact us.
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
