Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 3802-B-2RSR-TVH-HLC |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 15mm |
| OD - Outer Diameter | 24mm |
| Width | 7mm |
| Basic dynamic load rating, radial [C r] | 2380 N |
| Basic static load rating, radial [C 0r] | 1920 N |
| Limiting speed [n G] | 14700 1/min |
| Seals / Shields | 2 Rubber Seals |
| Weight (kg) | 0.009 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
