Description
Specifications:
| Brand | FAG |
| MPN | 51107 |
| Material | Steel |
| ID - Inner Diameter | 35mm |
| OD - Outer Diameter | 52mm |
| Width | 12mm |
| Basic static load rating, axial [C 0a] | 46500 N |
| Limiting speed [n G] | 8800 1/min |
| Seals / Shields | Unsealed |
| Weight (kg) | 0.085 |
Need help identifying the correct part? Call 01530 229728 or email sales@roladex.co.uk.
